açıklama

PROJE YAPIMI DEVAM EDEN İŞLER - AKÇAABAT KENT MÜZESİ

AKÇAABAT KENT MÜZESİ

Bugünkü Merkez İlköğretim Okulu’nun bahçesinde bulunan tarihi binayı, Merkez İlköğretim Okulu mevcut yerinden taşındığında, restore ederek ‘Akçaabat Bellek Müzesi’ olarak şehrimize kazandıracağız.

Akçaabat Bellek Müzesi için proje çalışmalarımız devam ediyor. Bellek Müzesi projemiz tamamlanana kadar ilgili alanda çevre düzenleme çalışmaları gerçekleştirdik. Alanda bulunan eski Milli Eğitim binası, atıl durumda olan balıkhane binasını yıktık; buradaki derenin ıslahı DSİ tarafından yapıldı. Yine ilgili alanda bulunan mevcuttaki trafo, görselli güzel şato tipi şeklinde yapılacak. Ayrıca Bellek Müzesi’nin büyük, geniş, ferah ve kullanışlı bir bahçeye sahip olması için geçmiş dönemlerde aynı bahçede konuşlandırılmış olan Akçaabat Merkez İlköğretim okulu, kurum görüşleri ile birlikte yapılan dayanıklılık testi sonucu gereği yıkılacak ve 200 metre içerde arsası belediyemize ait alanda yeni yapılan okul binasına taşınacak.

 

Akçaabat Bellek Müzesi yapıldığında hem bölgesel hem ulusal çapta örnek teşkil edecek. Akçaabat Bellek Müzesi yapıldığında içerisinde; Akçaabat’ın tarihi süreçlerini anlatan eserler, tablolar ve şehre dair bir sürü eser sergilenecek. Akçaabat’ı her yönüyle yerli ve yabancı turistlere anlatacak eserlerle donatılacak olan Müze, geçmişle bugün, bugünle geleceğin arasında köprü olacak, kucaklaşmasına imkan sağlayacak; gelecek nesillere aktarılacak. Ayrıca Bellek Müzesi, Akçaabat’ın turizmine önemli katkı sağlayacak.

 

Akçaabat Merkez İlkokulu’nun olduğu alanda bulunan tarihi binanın restore edilmesine destek olan aynı zamanda Merkez İlköğretim Okulu için yeni binanın yapımını finanse eden Akçaabatlı hemşehrimiz Vakıfbank Genel Müdürü Abdi Serdar Üstünsalih’e şehrimize katkılarından ötürü ilçem adına teşekkür ederim.  Stratejik Planİç Konrol Eylem PlanıHava DurumuPerformans Programı
EtkinliklerYayınlarımızKariyer Merkeziİhale lanları
Nöbetçi EczanelerVefat EdenlerProjelere-Ödeme
Adres Bilgi Edinme BaşvurusuİhalelerKırsal Alan Konut Tip ProjelerKent Rehberi