açıklama

İNŞAATI DEVAM EDEN İŞLER - AKÇAKALE KALESİNİN RESTORASYON ÇALIŞMASI

Tarihi 1100’lü yıllara dayanan Akçakale Kalesi, Akçaabat Belediyesi’nin öncülüğünde yapılan çalışmalarla gün yüzüne çıkarılıyor.

Akçaabat Belediyesi olarak Akçaabat için tarihi öneme sahip Akçakale Kalesi’ni bir düzenlemeye tabii tutarak turizme açmayı hedefliyoruz. Bu doğrultuda Akçakale Kentsel Yenileme Projesinin odak noktası ve birinci kısmı olan Akçakale Kalesi için proje kapsamında kalenin rölöve-restitüsyon restorasyon projeleri yaptırıldı ve koruma kurulundan gerekli onayları alındı. Büyük bölümü yıkılmasına rağmen ana gövdesi günümüze kadar ulaşan kalenin tahsisi Akçaabat Belediyesince alınarak kalede belediyenin koordine ettiği profesyonel bir ekiple arkeolojik kazı çalışmalarına başlandı.

 

8 kişilik bir ekip tarafından yürütülen kazı çalışmalarında Bizans dönemine ait 8 mezar ve bu mezarlara ait iskeletler, Bizans ve Osmanlı dönemine ait sikkeler ve seramik parçaları ile 19. Yüzyıl’a ait bir top bulunurken, bir de kilise temeli bulundu. Akçakale Kalesinde gerçekleşen kazı çalışmalarının en önemli buluntusu olarak belirtilen tek nefli kiliseyle birlikte 2017 yılındaki kazı çalışmaları sona erdi.

 

Kilise ve çevresinde yapılan kazı çalışmasında mezarlar ve çok sayıda iskelet ortaya çıkarıldı. Ayrıca; yine arkeolojik kazı çalışmalarında Helenistik Dönem, Geç Antik, Osmanlı ve Bizans dönemine ait 100 sikke, 30 sapan, 4 top güllesi, 10 bronz obje, 1 taş oluk, 5 asker üniforma düğmesi, 15 pipo, 2 ok ucu, 2 tılsımlı obje, 1 gümüş yüzük, bütünlüğü olmayan kemik parçaları, mezarlar, iskeletler ve 19. Yüzyıla ait bir top ve kilise temeli, kilisenin güneyinde mezarlık şapeli, kalenin ana giriş kapısı, özel birim mekanı tespit edilerek kale içerisindeki bağlantı güzergahları gün yüzüne çıkarıldı.

 

Belediyemizce hazırlanacak olan Akçakale Turizm Destinasyon Alanı projesi ile Akçakale Kalesi, Dünya Turizminin merkezi olacak.

 

AKÇAKALE TURİZM DESTİNASYON ALANI DETAYLARI NELER?

 

Akçakale Kalesi’ni merkez olarak düşündüğümüzde kalenin sağında ve solundaki plajlar; kale ile plajların ve Akçakale Limanının ilişkilendirilmesiyle oluşturulacak prefabrik tesisler ile Akçakale Kalesi turizmin merkezi haline gelecek.

 

Hazırlanan destinasyon alanı planı ile Akçakale Mahallemizin sahil şeridinde turizm alanı bütünlüğü sağlanacak. Yaz turizmi ile tarih turizmi bir arada olacak.Stratejik Planİç Konrol Eylem PlanıHava DurumuPerformans Programı
EtkinliklerYayınlarımızKariyer Merkeziİhale lanları
Nöbetçi EczanelerVefat EdenlerProjelere-Ödeme
Adres Bilgi Edinme BaşvurusuİhalelerKırsal Alan Konut Tip ProjelerKent Rehberi