açıklama

BAŞKAN EKİM, ÜZÜM PEKMEZİ YAPILIŞINI YERİNDE İNCELEDİ

Akçaabat Belediye Başkan Ekim, Girişimci Bayan Çiftçimizi ziyaret etti.

Akçaabat Ziraat Odasının düzenlediği programa, Akçaabat Belediye Başkanı Osman Nuri Ekim, Akçaabat Ziraat Odası Başkanı Mustafa Hikmet Eyüpoğlu, Akçaabat İlçe Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Nezir, Darıca Mahalle Muhtarı İsmail Alış, Yetiştirici Fatma Hanım ve ailesi katıldı.

Darıca Mahallesinde üzüm yetiştiriciliği yapan Fatma Köşeli Hanım, “olgunlaşan üzümler bağlardan toplanıp imece usulü ile kaynatılarak pekmeze dönüştürüyor. Bu konuda bizlere destek olan Belediye Başkanımıza, İlçe Tarım ve Orman Müdürümüze, Ziraat Odası Başkanımıza teşekkür ediyorum” dedi.

Başkan Ekim ise konuşmasında; İlçemizde bu türlü tarımsal ekonomik değerlerinden üzümü işleyerek değer katan Girişimci Fatma hanıma kolaylıklar diliyorum. El emeği ile tamamen doğal yollardan hiçbir katkı maddesi kullanmadan yapılan üzüm pekmezini yerinde inceleme fırsatım oldu. Bu yönde emek veren tüm üreticilerimizin yanında olmaya gayret göstereceğiz. Ayrıca, Doğal Kara Üzüm Pekmezini yapan örnek üreticimize bu gayretinden dolayı da teşekkür ediyorum.” Dedi.

 

Kokulu Üzüm pekmezi faydaları nelerdir?

Üzüm pekmezi; öncelikli olarak faydalı bir enerji ve karbonhidrat kaynağıdır.

Metabolizma için gerekli günlük kalsiyum, potasyum, magnezyum ve demir gereksinimlerinin büyük bir kısmını karşılar.

Üzüm pekmezini şöyle de değerlendirebiliriz; üzüm pekmezinin yaklaşık olarak 200 gramı kalori bakımından 1150 gram süte, 350 gram kırmızı ete ve 300 gram beyaz ekmeğe eş seviyededir.

Gebelik döneminde ve lohusalık döneminde uzmanlar üzüm pekmezi tüketilmesini tembihler.

Aynı zamanda üzüm pekmezi kan dolaşımını da hızlandırır, damar sertliği gibi rahatsızlıkların giderilmesinde büyük etkileri vardır.

TARİH : 7 Ekim 2020

Stratejik Planİç Konrol Eylem PlanıHava DurumuPerformans Programı
EtkinliklerYayınlarımızKariyer Merkeziİhale lanları
Nöbetçi EczanelerVefat EdenlerProjelere-Belediye